8 Şubat 2012 Çarşamba

Sevgililer günü...

Arkadaşlar,
     sevgililer günü başlığı altında sanmayın ki aşk meşk fasafiso yazacağım.. Herkesin aşkı vs her şeyi kendine, ben çok daha farklı bir konu paylaşmak istedim.. Hani şu sevgililer günü geliyor da, hani ne alsak vs telaşına düşenlerden bazıları da pet shop önlerinde ''acaba şu köpeği mi alsam'' ya da '' bu şirin kediyi alayım, kesin bayılır'' diyen insanlardan ve sonrasında maalesef sokağa terkedilen, bakımsızlıktan perişan hale gelen hayvanlardan bahsedeceğim.. Bu yazı ve buna benzer hayvanlarla ilgili konular eminim bir çoğunuzun dikkatini çekmemesinden ziyade, hatta umursamıyorsunuz bile..! Bi-li-yo-rum! fakat hepinizin okuması kaygısıyla yazılmış bir yazı değil bu yazacaklarım, bir kişi dahi okuyup bilinçlenmiş olsa bir hayvan mağdur olmaktan kurtulur.. 
        Sizi seven insanın ona bir hayvan almasıyla size kat kat sevgisi artmayacak, seviyorsa zaten seviyordur.. ufak ya da büyük her hediyenize sadece ''düşünmüş'' olduğunuz için sevinecektir.. 
        Bir hayvana bakmak gerçekten zordur; bakımı, temizliği, sağlık kontrolleri ve her şeyden önemlisi ilgi ve şefkat.. Sadece evde o hayvanı görüp; 24 saatlik bir zamanda onu sadece 1 saat seveceksiniz die lütfen hiç bir hayvanı bu şekilde 4 duvar arasına, yalnızlığa mahkum etmeyin.. Neticede ağzı dili olup fakat konuşamayan ve hayatlarında yaşadığı eziyet ve bir çok kötü duruma sebep ''TEK KUSURLARI ALLAH TARAFINDAN ŞİRİN YARATILMALARIDIR''! 
        Başı ağrısa ''başım ağrıyor'' diyemez, yemeği bitse ''açım'' diyemez, ''susadım'' diyemez.. Sırf konuşamıyor diye istekleri olmadığını sanmayın farzedin ki bir evladınız var ve dilsiz.. aynı şey inanın.. Çocuk gibidir hayvanlar, bakım ister, temizlik ister, oyun, ilgi; şefkat, alaka ister.. Kısaca meşakkatlidir bir hayvan dosta bakmak.. Hani şöyle bir insana bakarsınız da her adamdan 'adam gibi baba' ve her kadından da 'düzgün anne' olmaz deriz ya işte bir hayvan alırken karşınızdakine de bir bakın.. Toz kondurmazsınız seviyosanız belki fakat en azından şu şekilde bir sorun '' karşımdaki insan ÇOCUK bakabilir mi?'' İnanın aynı ve hatta beki çocuktan bile çok daha zordur hayvan bakmak.
    Hergün milyonlarca köpek, kedi ilanı var, sahiplendirilmeyi bekleyen.. bebekken çok şirinlerya işte büyüyünce sokaklara atılmaktalar.. YAPMAYIN!
Onları alırken vereceğiniz paralarla gidin ne bileyim kız arkadaşınıza bir altın kolye alın, gidin erkek arkadaşınıza güzel bir saat alın.. Bakamayan insan kadar, o insana bunu alan da günaha ortaktır unutmayın..

BU ALEMDE KONUŞAMIYORLAR DİYE DİĞER ALEMDE KONUŞMAYACAKLARINI SANMAYIN!